PPK - informacje dla pracowników Tradycja i Jakość Sp. z o.o. na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych
Zakończyliśmy proces przetargowy i wspólnie z reprezentacją pracowników wybraliśmy instytucję do utworzenia i obsługi PPK w naszej firmie. Wybraliśmy AXA Emerytura Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty zarządzany przez AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (AXA TFI). Czynników wyboru było bardzo dużo, część została wskazana w ustawie o PPK, część kryteriów ustaliliśmy wewnętrznie. Poniżej najważniejsze czynniki, które zadecydowały o wyborze AXA TFI.
Stabilność i doświadczenie globalne
- AXA TFI jest częścią globalnej Grupy AXA, która według Fortune Global 500 jest
największą grupą finansowo-ubezpieczeniową na świecie. W 2018 roku po raz dziesiąty
z rzędu AXA została uznana za najbardziej wartościową markę ubezpieczeniową świata,
zajmując pierwsze miejsce w rankingu Best Global Brands.
- AXA TFI łączy globalne i lokalne kompetencje oraz doświadczenie, także w zakresie zarządzania aktywami.
- AXA TFI ma transparentną strukturę właścicielską.
- AXA TFI ma stabilny zespół inwestycyjny, łączący różne kompetencje.
Atrakcyjne warunki finansowe
- AXA TFI w ramach oferty PPK w latach 2019 i 2020 nie będzie w ogóle pobierała opłaty za zarządzanie.
- W kolejnych latach opłaty te będą mieściły się w przedziale 0,3%-0,45% w zależności od funduszu i liczby lat pozostałej do zakończenia inwestycji.
- Brak dodatkowych kosztów dla pracowników: brak opłat za dostęp do konta online, za obsługę wpłat, za obsługę wypłat transferowych, dokonywanie zmian – jeśli dyspozycje dokonywane są elektronicznie (jeśli dyspozycja składana jest papierowo – bezpłatne są 2 dyspozycje rocznie; koszt obsługi kolejnych to 3,80 zł).
- Brak dodatkowych kosztów dla pracodawcy.
Dodatkowe korzyści dla uczestników PPK od AXA
- Zniżki na zakup wybranych ubezpieczeń AXA.
- Możliwość inwestowania w IKZE w AXA TFI z premią.
- Program rabatowy AXA Benefit i ponad 400 specjalnych ofert produktów i usług o znanych markach oraz lokalnych dostawców z różnych kategorii.
- Rabat na pakiety dodatkowe w ubezpieczeniu grupowym na życie w AXA.
Wygodne konto online i wsparcie dla Was
- Będziecie mieć dostęp do indywidualnego i funkcjonalnego konta online, które daje możliwość zarządzania środkami, w tym na przykład sprawdzania stanu oszczędności, zamiany funduszy, składania dyspozycji online (z wyłączeniem tych, które należy składać w formie pisemnej).
- Będziecie otrzymywać informacje o wpłatach na Wasze rachunki PPK.
- Będziecie co roku otrzymywać od AXA TFI informację o stanie swojej inwestycji.
- Będziecie mieć dostęp do cyklicznych biuletynów o charakterze edukacyjno-inwestycyjnym w wersji elektronicznej, co umożliwi Wam zdobycie lub poszerzenie wiedzy na temat PPK, oszczędzania, bieżącej sytuacji rynkowej i ułatwi podejmowanie świadomych decyzji i budowanie bezpiecznej finansowej przyszłości.
- Będziecie mogli korzystać z wiedzy i pomocy konsultantów infolinii.
Edukacja przed startem PPK
- Otrzymacie e-book oraz materiały wideo o PPK przygotowane przez Macieja Samcika – niezależnego cenionego dziennikarza ekonomicznego autorem portalu subiektywnieofinansach.pl, który wspólnie z AXA prowadzi akcję edukacyjną „Wyciskamy emeryturę”. Na jego blogu znajdziecie artykuły, które dostarczają wiedzy, ale też nowatorsko ujmują aktualne tematy, w tym temat PPK.
- AXA TFI udostępni także platformę e-learningową z zakresu PPK.
- Poniżej link do filmiku o PPK
https://www.youtube.com/watch?v=BMCRFi0nZkM&feature=youtu.be
Co to dla Was oznacza?
Przystępując do PPK będziecie systematycznie gromadzić oszczędności z przeznaczeniem na ich wypłatę w momencie ukończenia 60 lat. Na Wasze oszczędności będą składać się wpłaty dokonywane z 3 źródeł:
- od Was – w wysokości min. 2% Twojego wynagrodzenia brutto,
- od pracodawcy – w wysokości min. 1,5% Twojego wynagrodzenia brutto,
- od Skarbu Państwa – jednorazowa wpłata powitalna w kwocie 250 zł oraz dopłaty roczne w kwocie 240 zł.
- Poniżej link do kalkulatora
https://axa.pl/emerytura-i-inwestycje/ppk/kalkulator-inwestycyjny-ppk/
Jako pracodawca od grudnia 2019 r. będziemy wpłacać co miesiąc na Wasze rachunki PPK wpłatę podstawową w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto.
Możecie też zadeklarować dokonywanie wpłat dodatkowych w wysokości do 2% wynagrodzenia brutto.
JAK PRZYSTĄPIĆ DO PPK?
- Nie musicie nic robić, aby przystąpić do programu - zgłosimy wszystkich pracowników, którzy ukończyli 18 i nie ukończyli 55 lat.
- Osoby w wieku 55-70 lat też mogą przystąpić do PPK. Wystarczy wydrukować i wypełnić „Deklarację dokonywania wpłat do PPK”, a następnie złożyć podpisany dokument w Dziale Płac i Spraw Osobowych (PiSO).
CO ZROBIĆ, JEŻELI NIE CHCECIE PRZYSTĄPIĆ DO PPK?
W dowolnym momencie możecie zrezygnować z uczestnictwa w PPK.
- W przypadku decyzji o rezygnacji z PPK należy wydrukować, wypełnić i złożyć do Działu PiSO „Deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK”
- Poinformujemy o tym instytucję finansową w ciągu 7 dni.
- Nie będziemy w takiej sytuacji dokonywać wpłat od miesiąca, w którym deklaracja została złożona.
- Co 4 lata (począwszy od 1 kwietnia 2023 r.), w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, poinformujemy tych z Was, którzy złożyli deklarację rezygnacji o planowanym wznowieniu wpłat na PPK od 1 kwietnia. Jeśli nadal będziecie chcieli zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, konieczne będzie ponowne złożenie w formie pisemnej „Deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK”.
Pamiętajcie że w dowolnym momencie możecie wznowić dokonywanie wpłat do PPK. W tym celu wystarczy złożyć w formie pisemnej „Deklarację dokonywania wpłat do PPK” do Działu PiSO.
W przypadku pytań prosimy kontaktować się z Wiceprezesem Zarządu p. Lechem Stefańskim, tel. 71- 377-29-16 w godz. 7:00 - 15:00 od poniedziałku do piątku.